Wytyczne i informacje dla rodziców
Wskazówki Żłobku
Przed rozpoczęciem uczęszczania dziecka do żłobka rodzice zobowiązani są dostarczyć:
zaświadczenie właściwego lekarza o konieczności stosowania u dziecka diety, ze wskazaniem jej rodzaju.
Zaświadczenie takie proszę załatwić przed samym przyjściem dziecka do Żłobka.
______________________________________________
Na pierwszy dzień przyjęcia dziecka do żłobka tj. 1 września należy przygotować :
- Do szafki dziecka:
- obuwie zmienne,
- zapasowe ubranka - na zmianę (nie zakładać dziecku body),
- pampersy (nie pieluchomajtki),
- smoczki w pojemnikach podpisane(jeżeli dziecko używa),
- woreczki foliowe na brudne ubranka,
- chusteczki nawilżane 1 opakowanie miesięcznie.
- Podpisać Umowę na pobyt dziecka w żłobku (u dyrektora) -jeżeli jeszcze nie jest podpisana.
- Podpisać dokumenty niezbędne do przetwarzania danych osobowych(zgodnie z RODO).
Jednocześnie zobowiązując się do odebrania dziecka w ciągu 30 min od informacji telefonicznej: (na podstawie Procedury podania leku w żłobku).
P R O S I M Y również
- Przedstawiać zaświadczenie lekarskie w sytuacji kiedy dziecko było odesłane z temperaturą, po chorobie jak również po dłuższej nieobecności w placówce związanej również z chorobą.
- Zwracać uwagę na czystość, krótko obcięte paznokcie.
- Nie zakładać odzieży z cekinami i innymi ozdobami, które mogą ulec oderwaniu, co grozi połknięciem przez dziecko lub włożeniem do ucha lub nosa.
- Bezwzględnie nie zakładać dziecku biżuterii !!!!! (kolczyki, bransoletki).
- Przekazywać na bieżąco informacje o stanie zdrowia i samopoczuciu dziecka podczas oddawania dziecka pod opiekę opiekunki(np. czy dziecko spało w nocy, czy zjadło przed wyjściem, czy otrzymało jakieś leki).
- Na bieżąco aktualizować numery telefonów rodziców, opiekunów.
- Podawać telefonicznie informacje o wystąpieniu choroby zakaźnej (ospa wietrzna, różyczka itp.).
Jednocześnie informujemy:
- W żłobku pielęgniarka, opiekunki nie podają dzieciom żadnych leków z wyjątkiem Paracetamolu doraźnie w razie gorączki.
- W żłobku realizowane są diety podstawowe oraz diety eliminacyjne w oparciu o zaświadczenie od lekarza specjalisty. Lekarz określa rodzaj diety oraz listę produktów wskazanych i przeciwwskazanych, a nie rodzic. Nie ma możliwości realizowania diet eliminacyjnych TYLKO w oparciu o prośbę /oświadczenie/ rodziców. Rodzaj i ilość produktów należy konsultować z pielęgniarką żłobka. Wszystkie uwagi zostaną uwzględnione przez osoby odpowiedzialne za żywienie dzieci w żłobku.
Opieka i oświata zdrowotna
W zakresie działań profilaktyki zdrowotnej nad dzieckiem żłobek od dnia 01.10.2023 r. zapewnia fachową opiekę pielęgniarską, którą w naszej placówce sprawuje licencjonowana pielęgniarka.
Pielęgniarka w żłobku odpowiedzialna jest za stan higieniczny, żywienie, pielęgnację dziecka oraz edukację i oświatę zdrowotną:
- nadzoruje i odpowiada za przestrzeganie procedur i reżimu sanitarnego w czasie zapobiegania, przeciwdziałania chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych,
- prowadzi obserwacje czystości, postawy ciała, wzroku, słuchu, uzębienia,
- nadzoruje stan higieniczny dzieci kształtując prawidłowe nawyki higieniczne,
- kontaktuje się z rodzicami w przypadku zachorowania dziecka,
- nadzoruje pracę w kuchni, zwraca baczną uwagę na prawidłowe i zróżnicowane żywienie, szczególnie niemowląt i dzieci będących na dietach eliminacyjnych oraz czuwa nad prawidłowym sposobem karmienia dzieci,
- prowadzi apteczkę żłobka,
- prowadzi obowiązującą dokumentację dzieci,
- odpowiada za aktualizację książeczek zdrowia pracowników oraz przygotowanie odpowiedniej dokumentacji do badań profilaktycznych,
- udziela pierwszej pomocy przedlekarskiej w nagłych wypadkach,
- współpracuje z rodzicami w celu ujednolicenia metod pielęgnacji, żywienia i wychowania dzieci w domu i żłobku,
- czuwa nad zasadami reżimu sanitarnego w pomieszczeniach żłobka, wdrażając profilaktykę zakażeń wewnątrzzakładowych.
Ważną rolą pielęgniarki jest również edukacja zdrowotna personelu i rodziców, promowanie zdrowia wśród dzieci, udzielanie porad dotyczących postaw i zachowań zdrowotnych.
DRODZY RODZICE
Przez wzgląd na bezpieczeństwo i dobro dzieci warto przestrzegać pewnych zasad. Obowiązkiem rodziców jest przyprowadzanie do żłobka zdrowego dziecka. Nie należy przyprowadzać dzieci, które:
- są przeziębione lub chore,
- mają katar, kaszel, gorączkę (nie dotyczy alergii),
- mają inne objawy, znamiona przeziębienia lub choroby.
Przeziębienie powstałe w czasie pobytu dziecka w żłobku
Jeżeli opiekunka stwierdzi, że dziecko przebywające w żłobku źle się czuje, ma obowiązek natychmiast powiadomić o tym rodziców.Po otrzymaniu takiej informacji rodzic zobowiązany jest do wcześniejszego odbioru dziecka, jeżeli opiekunka stwierdzi, że dziecko źle się czuje lub ma objawy przeziębienia.
Dziecko a choroba
Na terenie żłobka znajdują się apteczki wyposażone w artykuły pierwszej pomocy dla dzieci, zestaw plastrów i bandaży, termometr elektroniczny.Gwarantujemy również obecność pielęgniarki, która udzieli Dziecku pierwszej pomocy w razie nagłego zachorowania. Należy jednak pamiętać, że jest to pomoc absolutnie podstawowa.W przypadku choroby dziecka bezzwłocznie informujemy Rodzica o zaistniałej sytuacji i prosimy o jak najszybsze odebranie Maluszka ze żłobka.Zatrudnione w naszym żłobku nianie potrafią udzielić pierwszej pomocy. Zostały także przeszkolone w zakresie pierwszej pomocy.
Posyłając dziecko do żłobka , musisz liczyć się z tym, że dziecko częściej będzie się przeziębiać i "łapać" różne infekcje. To dlatego, że o "wymianę zarazków" u dzieci bardzo łatwo, tym bardziej, że pogarszająca się pogoda także sprzyja rozwojom chorób.
Przeciętne dziecko powyżej drugiego roku życia choruje 6-7 razy w roku na infekcje przeziębieniowe – to prawie nie do uniknięcia.
Ważnie jest zadbanie, aby nie występowały u niego w tym okresie niedobory witamin, minerałów i podstawowych składników odżywczych.
Dlatego, też będziemy opracowywać dla Państwa nowe tematy związane z różnymi chorobami występującymi u dzieci w trakcie uczęszczania do żłobka.
Wyjścia na spacer
Na spacer wychodzimy codziennie, z wyjątkiem wyjątkowo niesprzyjającej aury: silnego wiatru, deszczu, deszczu ze śniegiem i temperatury poniżej -10 C, bądź gdy podłoże placu zabaw jest bardzo mokre czy śliskie.